Opmerking: dit artikel over Bantayan Island in de Filipijnen schreef ik op 18 januari 2019 op basis van mijn ervaringen kort daarvoor. Het kan dus best zo zijn dat bepaalde zaken zijn veranderd, zoals de zweem van sekstoerisme die ik destijds op MJ Square opmerkte (zie verder). Ik heb het stuk voor het laatst geüpdatet op 16 juli 2025. Laat me jouw recente belevingen zeker weten in de comments.
Laat ik je meenemen naar een momentje van toen:
Ik en een maat zitten wat te eten bij een Thais restaurant op Bantayan Island. Als ik mijn hoofd een kwartslag naar links draai zie ik een man van in de zeventig zonder enige gêne avances maken richting een jonge Filipijnse griet van hoogstens vijfentwintig. Gehoorzaam als een puppy komt ze naar hem toe, en precies datgene wat je niet hoopt te zien gebeurt: hij betast haar op plekken die nogal privé zijn. Nadat hij wat om zich heenkijkt pakt hij haar hand en lopen ze samen weg…
Na Bohol, Siquijor, Apo Island en Siargao hadden we het idee om door te reizen naar Palawan. Alleen aangezien Christiaan -een vriend waarmee ik 2,5e week samen backpackte- nog slechts 5 dagen over had, leek ons dat niet zo’n handig plan. Palawan zou ik de week later zelf bezoeken.
We besloten vervolgens om terug naar Cebu City te vliegen en vanaf daar een of twee eilanden te bezoeken. Zo kwamen we uit bij Malapascua en Bantayan Island. Het zou een van deze plekken worden. Op de bonnefooi kozen we voor Bantayan.
Helaas vonden dit eiland beiden behoorlijk tegenvallen. In tegenstelling tot de bestemmingen die we ervoor bezocht hadden trouwens. Maar goed, je komt nou eenmaal ook wel eens op plaatsen die je minder boeien.
Waarom vond ik Bantayan teleurstellend? Je leest het in het komende verhaal. Ik geef je tevens nog een hoop tips voor als jij van plan bent Bantayan te bezoeken. Denk aan goede eettentjes, fijne slaapplekken alsook praktische info hoe je er komt.
Even voor de duidelijkheid: het is niet mijn bedoeling om negatief te doen of Bantayan volledig af te fakkelen. Ik geef gewoon mijn eerlijke mening en die is dat Bantayan Island niet zo paradijselijk is als ik in eerste instantie had verwacht. Niets mis mee, het is zoals het is. En zulke ervaringen zijn evengoed waardevol om te delen denk ik, in plaats van alles steevast een paradijs of zoiets te noemen.
Enne, tot slot: misschien was ik ook gewoon wat verwend geraakt. Immers, ik had even daarvoor al prachtplekken als Bohol, Siqijor en Siargo bezocht natuurlijk.
Over Bantayan Island

Bantayan Island is te vinden nabij Cebu en valt onder de Visayas-regio. Het eiland is 106 km² groot en er leven om en nabij de 100.000 mensen. Santa Fe is het belangrijkste dorp en derhalve de plek met de meeste accommodaties, restaurants en andere voorzieningen. MJ Square is dé spot om samen te komen, het wemelt er van de bars, eettenten en mensen.
Qua bezienswaardigheden hoef je verder niet bijster veel te verwachten. De Ogtong Cave, The Ruins, de Omagieca Obo-ob Mangrove Garden, Kota Beach en Sandira Beach (Paradise Beach) en het lokale dorpje Madridejos zijn de voornaamste plekke om te koekeloeren.
Niet ver van Bantayan liggen verder nog Virgin Island en Hilantagaan, twee eilanden die in trek zijn bij dagjesmensen.
Een backpack-vibe (of hoe je het ook wilt noemen) zoals op Siquijor of Siargao, ontbreek in mijn ogen volkomen.
Al de bovengenoemde plekken komen aan bod in het vervolg van mijn verhaal. Lees daarom verder 🙂 .
De redenen waarom ik Bantayan Island tegen vond vallen

Ik kan meerdere redenen aanwijzen waarom Bantayan me niet zo heeft kunnen bekoren. Tussen de regels door vertel ik je tevens wat er te doen is op het eiland.
Laat ik beginnen met de eerste reden, eentje waarmee ik me bij sommige lui waarschijnlijk niet populair maak…
Sekstoerisme op MJ Square
Santa Fe is een klein dorpje op Bantayan Island en ook de plek waar nagenoeg alle toeristen verblijven. In de avond trekken de meeste mensen naar het levendige MJ Square, daar waar het allemaal te doen is. Je hebt er gezellige eetzaakjes, een ijssalon, een bar en dat soort dingen.
Wat ons echter meteen opviel, waren de vele oudere Westerse mannen met (jongere) Filipijnse vrouwen die er rondliepen. Op zich hoeft daar niet per se iets verkeerd aan te zijn, alleen toen we bij een Thais restaurantje zaten te eten en uitzicht hadden op de bar, wisten we beiden echt even niet wat we zagen.
Een man van ergens in de 70 gebaarde naar een jonge Filipijnse dat ze op de kruk naast hem kon komen zitten. Dit gebeurde. Met een onaangename lach op z’n gezicht bekeek hij haar van top tot teen, raakte haar aan enzovoorts. Even later liepen ze hand in hand weg.
Ik heb het onderwerp sekstoerisme al eens behandeld in artikelen over Pattaya en Clark, waarbij ik allerlei boze mails en reacties kreeg (en nog steeds krijg). Het zal me een zorg zijn. Wanneer ik zulke taferelen tegenkom, zal ik het zeker zeggen en de dingen niet mooier maken dan ze zijn.
Terugkomend op de bar: naast de twee waarover ik net sprak, zaten een Westerse man en een veel jongere lokale vrouw. En dit zie je in Santa Fe eigenlijk continu. Groepen mannen die al vroeg aan het bier zitten met naast zich een Filipijnse schone. Niet per definitie sekstoeristen natuurlijk, maar als backpacker ben je naar andere settings op zoek. Of niet dan?
Al met al is zo’n omgeving gewoon niet fijn om in terecht te komen. Van een reizigers- of bacpackvibe zoals in bijvoorbeeld Port Barton of op Siargao is in elk geval volstrekt geen sprake.
De stranden van Bantayan Island zijn… gemiddeld
Paradise Beach (eveneens ‘Sandira Beach’ genoemd) wordt door de meesten als het beste strand van Bantayan Island omschreven. En inderdaad, het is best een mooie baai, al redt ‘ie het wat mij betreft niet bij de ongerepte en wilde stranden van plekken zoals Siargao, Port Barton en El Nido.
Om Paradise Beach op te mogen lopen dien je overigens 50 PHP te lappen.

In Santa Fe heb je voor de Santa Fe Beach Club nog een redelijk strand liggen, al was het er in ons geval veelal laagtij waardoor zwemmen nagenoeg onmogelijk wordt. Het water is dan tientallen meters teruggetrokken. Hetzelfde geldt voor het nabijgelegen Kota Beach. Nog iets actiefs doen? Kitesurfen is hier een veel gedane activiteit. Naar het schijnt althans, ikzelf heb geen enkele kitesurfer gespot…
Eilandhoppen naar Virgin Island en Hilantagaan Island: tja…
Vanaf Bantayan Island heb je de mogelijkheid om met een boot naar Virgin Island en Hilantagaan Island te gaan. Je kunt er snorkelen, chillen en simpelweg wat rondlopen. Meestal zijn dit soort tripjes erg gaaf, en omdat we het op Bantayan wel gezien hadden, besloten we om een visser aan te spreken en het erop te wagen.
Bij aankomst op Virgin Island moesten we een behoorlijk bedrag van 500 PHP (anno 2025 is dit blijkbaar verlaagd naar 200 PHP) aftikken. Nu wisten we al van deze entree hoor, dus so be it. Maar een erg authentiek gevoel krijg je er niet van.
Tijd om te snorkelen. We wandelden naar de spot die volgens onze kapitein als ‘goed’ bekendstond. Echter, toen we het water ingingen zagen we vrijwel niets. Ja oké, water, zand, planten en wat verdwaalde vissen. Geen succes dus.
Het eiland zelf is verder overladen met toeristen en niet bijzonder speciaal of zo. Als je naar de andere kant wandelt, kom je wel bij een mooi verlaten strandje uit. Voor mij meteen het ook hoogtepunt van Virgin Island, en daar is alles wel mee gezegd.

Ook heb je er een ‘klif’ om vanaf te springen. Ik zeg ‘klif’ aangezien het eerder een steiger is.
Na een uurtje gingen we door naar het laatste eiland van de trip: Hilantagaan. Wij bleken de enige toeristen te zijn en ik snapte wel waarom. Een strand met zand en steentjes dat vol met boten lag en verderop een reeks vervallen huisjes. Christiaan bleef zelfs in de boot liggen, terwijl ik het nog een kans wilde geven en een korte wandeling maakte.
Erg boeiend bleek het inderdaad niet, al was het water erg helder. Uit een van die vervallen huisjes klonk luide muziek en zaten locals aan de alcohol. Ze nodigden me uit voor een lokale rum, maar ik vond het wel prima zo.

Het hoogtepunt van de dag was de gedroogde zoute vis die we van onze visser (te bereiken op +639751384713) kregen. Hij had ons op Bantayan Island uitgenodigd om mee naar z’n huis te gaan.
En de eilanden zelf? Ik vond ze niet boeiend eerlijk gezegd.
De bezienswaardigheden stellen weinig voor
Om het eiland te verkennen kun je een voor 400 tot 600 PHP per dag een scooter huren. Bekende bezienswaardigheden om langs te gaan zijn de Omagieca Obo-ob Mangrove Garden, de Ogtong Cave en het eerder besproken Paradise Beach.
We hebben het complete eiland rondgereden en hoopten bijzondere plekjes tegen te komen, zoals op andere eilanden telkens het geval was.
Zo stopten we eerst bij de Ogtong Cave, al bleek deze grot bij een resort te horen. Dit haalde voor ons het avontuurlijke gevoel dat bij een cave experience hoort een beetje weg. Een grot die overigens best leuk is om gezien te hebben. Je betaal 150 PHP om binnen te komen.

Via Paradise Beach gingen we door naar het dorpje Bantayan, al bleek dit weinig speciaals te zijn. Een eettentje vinden om onze honger te stillen, bleek een opgave op zich.
Ten slotte bezochten we Madridejos om het lokale strand te bekijken, maar van een strand kan je hier eigenlijk nauwelijks spreken. Eerlijk gezegd vond ik het maar een rotzooitje.

Het was wel boeiend om te zien hoe de locals hun leven leiden en dat er meer is dan enkel het toeristische Santa Fe. Rijd af en toe eens een zijstraatje in om dit te ervaren. Echter, ik vind de natuur op bestemmingen als Siquijor en Siargao boeiender en gevarieerder, waardoor het op die eilanden leuker is om rond te toeren.
Enne, mocht je nog van een klif af willen springen, ga dan naar The Ruins. Je vindt hier de ietwat mysterieuze overblijfselen van een onafgebouwde (Duitse) villa, met vlak ernaast een rots die boven het water hangt.
Relatief prijzige accommodaties
Dat Bantayan Island niet echt een bestemming voor backpackers is, zie je onder andere terug in de prijzen van de accommodaties. In Santa Fe vind je zelfs maar één serieus hostel (Casa Isabel) en voor gemiddelde kamers in eenvoudige guesthouses betaal je relatief veel.

Zo sliepen wij in een basiskamer, zonder warm water, voor 1.500 PHP per nacht. Da’s pakweg 25 euro (opmerking: tijdens mijn verblijf in 2019) en kan op Bantayan als low-budget worden gezien. Je hebt er enkele goedkopere guesthouses, al zat bij ons alles nagenoeg vol vanwege kerstmis. De kerstsferen waren overigens ver te zoeken, maar dat terzijde 😉 .
Tours voor Bantayan Island
Dingen zoals eilandhoppen regel je gemakkelijk op het eiland zelf. Let er wel op dat je een bootje zult moeten charteren, aangezien er geen groepstours beschikbaar zijn (voor zover ik weet nochtans).
Voor meer mogelijkheden adviseer ik je rond te neuzen op Get Your Guide. Dit zijn daar de zes populairste tours voor wat betreft Bantayan Island:
Welke eet- en drinktentjes op Bantayan Island zijn aanraders?
Is het dan alleen maar shit? Nee hoor. Wat me positief bijblijft wanneer ik aan Bantayan terugdenk, zijn de goede eetzaakjes die je op en rond MJ Square vindt.
Een aanrader is Thai-Phoon dat lekker Thais eten aanbiedt. Bovendien serveren ze (heerlijke) groenten, iets wat in de Filipijnen lang niet altijd een zekerheid is.
Naast dit Thaise tentje vind je een grillrestaurant waar je verrassend malse spareribs hebt. Verder smaakten de met knoflook en peper gefrituurde garnalen zeer goed.
Houd je van Mexicaans, dan is de Bantayan Burrito Company een bezoekje waard. De nacho’s zijn hier erg lekker.
Trek in een lekker ontbijtje? Voor velen is The Coco Cafe een favoriet. Ze hebben er dingen zoals eieren met spek, smoothie bowls en croissants.
Voor een goede ijskoffie, espresso, latte, cappuccino of welke koffievariant dan ook is AYO CAFE wat mij betreft de beste spot.
Ten slotte is een bezoekje aan de Teresito Dragon Fruit Farm de moeite waard. Op deze boerderij hebben ze er een gezellige boel van gemaakt en je kunt er alles met betrekking tot dragon fruit proberen. Probeer sowieso hun heerlijke ijsjes en jam.
Waar op Bantayan Island raad ik je aan om te overnachten?

Als backpacker raad ik je aan om naar een hostel of guesthouse te gaan, de meest budgetvriendelijke opties. Hostels vind je amper op Bantayan, wat in principe al genoeg zegt over de aantrekkingskracht die het eiland op backpackers heeft. De twee opties die je hebt met dorms zijn Everyday Sunday Hotel & Cafe en Casa Isabel. Twee aanraders qua guesthouses zijn Mirka’s Guest House en Basilia Guest House. Edsan Apartment is eveneens top, en een van de goedkopere plekjes op het eiland. Voor minder dan omgerekend een tientje heb je er een eigen stek. Niet slecht!
De plek waar Christiaan en ik verbleven was als gezegd Amihan Beach Cabanas. Ze hebben daar de boel grondig gerenoveerd en de kamers zijn flink duurder geworden. Maar ja… daarvoor krijg je wel een bungalow aan het strand.
Twee uitstekende hotels zijn Anahaw Seaside Inn (met zeezicht!) en Skott’s Comfy Lodge. Maykenn Beach is perfect als je net iets meer luxe (vier sterren) wilt. De écht luxe hotels (vijf sterren) hebben Bantayan op een of andere reden nog niet weten te vinden. Wellicht in de nabije toekomst.
Mocht je een appartement met drie slaapkamers zoeken, dan is Sabal’s Lodge een aanrader.
Hoeveel dagen raad ik je aan om op Bantayan Island te blijven?
Wij zijn uiteindelijk 3 nachten gebleven en vonden dit voldoende. Je wilt sowieso 2 volle dagen hebben: één om het eiland te verkennen en één voor het eilandhoppen.
Althans, indien je het eilandhoppen op de planning hebt staan natuurlijk. Ik vond het zoals gezegd niet boeiend, maar als je er toch bent…
Hoe zit het met transport op Bantayan Island?
De beste manier om je over het eiland te verplaatsen is absoluut per scooter. Die kost je zoals al aangegeven 400 PHP tot 600 PHP per dag. Je huurt ze via vrijwel iedere accommodaties of bij diverse verhuurders in Santa Fe.
Ook een (eenvoudige) fiets huren is mogelijk, al is dat enkel voor kortere afstanden aan te raden. Reken op 150 PHP tot 300 PHP per dag.
Verder rijden er volop tricycles op het eiland. Ritjes starten bij 50 PHP en zullen normaliter nooit meer kosten dan 150 PHP. Hoewel, als je niet onderhandelt en blijk geeft volstrekt onwetend te zijn, dan kun je er donder op zeggen hogere tarieven gepresenteerd te krijgen.
Tot slot is de jeepney een optie. Een ritje in zo’n uitbundige vrachtwagen kost je 50 PHP tot 100 PHP. Vraag bij het instappen even aan andere inzittenden (het liefste aan locals) wat ze betaald hebben, dan weet je zeker dat je niet geflest wordt.
Wat is de beste reistijd voor Bantayan Island?

De beste reistijd voor Bantayan Island is in het droge seizoen, wat van november tot en met april loopt. Temperaturen schommelen dan zo tussen de 25°C en 32°C en de kans op zonovergoten dagen is vrij groot.
Het regenseizoen, aan de andere kant, valt van mei tot en met oktober en is gemiddeld genomen een stuk natter en benauwder. Niettemin kun je ook dan getrakteerd worden op prima weer. Valt er regen, dan zal het eerder om korte tropische buien gaan en niet zozeer om dagenlange stormen. Je weet het in de Filipijnen echter nooit, het weer is hier gewoonweg lastig te voorspellen.
Ik was er in december en heb, zoals je op de foto’s ziet, goed weer gehad.
Hoe kom je op Bantayan Island?
Bantayan Island bereik je door naar de Hagnaya Port op Cebu te reizen. Soms wordt deze haven ook ‘Padang Port’ genoemd. In Cebu City vertrek je vanaf de North Bus Terminal, en je moet rekenen op 4 uur reistijd.
De andere optie die je hebt is een taxi te boeken, via 12Go Asia is dit relatief goedkoop. Chill is dat je bij je accommodatie wordt opgepikt. Of je vertrekt direct vanaf het vliegveld, afhankelijk wat je wilt.
Eenmaal in de haven pak je de ferry, die doet er 1,5 uur over. Je komt aan in Santa Fe. Vanaf daar is het nog een dikke kilometer naar MJ Square en het hotelgebied.
Tickets voor de ferry koop je op 12Go Asia of in de haven zelf.
Meer lezen over de Filipijnen

Deze ultieme gids die ik schreef is een aanrader om op je gemakje door te nemen wanneer je je goed wilt voorbereiden op de je reis door de Filipijnen. Ik bespreek de kosten, welke plekken je niet wilt missen en de dingen om aan te denken qua voorbereiding.
Alle andere artikelen boordevol inspiratie, tips en vette ervaringen vind je op de Filipijnen-pagina.
Laat mij je helpen met reis door de Filipijnen
Intussen ben ik al diverse malen in de Filipijnen geweest, en op basis van alle ervaringen heb ik een ontzettende vette backpackgids geschreven. Deze digitale knaller (sorry als ik iet té lyrisch klink 😀 ) zit tjokvol routes, handige info en hidden gems. Daarnaast heb ik er een bonusboekje voor je bijgedaan, met échte insider-tips.
En nope, geen AI-geleuter. Louter waardevolle info, door mijzelf geschreven en ontwikkeld. Van reizigers, voor reizigers 🙂 .
Ieder Filipijns eiland komt aan bod.
Nieuwsgierig? Hier kun je er meer over lezen en de gids aanschaffen. Thanks daarvoor, je helpt mij en de website zo meteen een handje.
Ik ben benieuwd… Hoe waren jouw ervaringen op Bantayan Island? 👇👇👇
Geweldige blog! Het is heel leuk om te lezen.
Gefeliciteerd met jouw geweldige
ervaringen. Ik wacht ongeduldig op meer.
En dat terwijl ik Bantayan juist niet zo leuk vond 😀 .
Ik ben juist op zoek naar eerlijke reviews, dus ga aub zo door 😉
Sterker nog, bij dezen heb ik Bantayan van mijn lijstje geschrapt! Je hebt mij dus tijd en geld bespaard! Dank! 😀
Hoi Sascha,
Het is natuurlijk slechts een mening hè, sommige mensen vinden Bantayan juist weer super. Maar goed, je weet in ieder geval hoe ik erover denk.
Fijne reis!
Ik vond het echt super! Kwam er in 2014 en toen waren er bijna 0 toeristen. De lokale bevolking heeft mijn hart gestolen en wij reden door de leukste dorpjes en mooiste strandjes met de scooter.
Oké…
Ik vond de stranden juist erg tegenvallen, zeker vergeleken met Siargao en bijvoorbeeld Port Barton.